Meie enesetunde üks olulisemaid komponente on uni. Kvaliteetseks puhkuseks ja taastumiseks on tähtsad õiged unerituaalid, õige voodipesu valimine ja selle eest hoolitsemine. Rahvusvahelise unepäeva puhul lükkab looduslike kangaste spetsialist, Flokati perekonda kuuluv Žydrūnė Ragele ümber voodipesu ja selle hooldamise kohta levinud müüdid.
Müüt nr. 1. Paks ja raske tekk on soojem kui kerge.
Üks vanimaid müüte voodipesu kohta on see, et mida raskem tekk, seda soojem.
„Ma arvan, et see müüt pärineb aegadest, mil magasime vanaemadel külas käies paksude ja raskete udusuletekkide all. Pärast seda oli isegi liikuda raske. See jätab eksliku mulje, et nende all magades andis sooja raskus, mitte looduslikud kiudained – hane- ja udusuled. Nii et kui soovite sooja tekki, siis ei pea see tingimata olema ei paks ega raske. Valige looduslikust kiust tekid ja magage soojalt,” rääkis ta.
Müüt nr. 2. Mida paksem on padi, seda mugavam see on
Samuti on ekspertide hinnangul vale see reklaamides ja filmides kujundatud müüt, et mida paksem ja pehmem on padi, seda parem on sellel magada.
“Kõigi meie magamisharjumused on erinevad. Viimastel aastatel on muutunud populaarsemaks tatrakestadest täidisega padjad, sest üha rohkem inimesi otsustab magada kõvema peaalusega. Samuti kasutatakse sagedamini ka viskoelastseid patju, mis kohanevad magaja individuaalsete vajadustega. Need, kellele meeldib magada madalama ja kõvema padjaga või kes kalduvad higistama, peaks valima villased padjad“, ütles Ž. Ragele.
Spetsialist väitis, et patjade valik on tõesti väga lai ning oluline on arvestada oma magamisharjumusi, sest tegelikult ei meeldi kõigil inimestel pehme või kõrge peaalusega magada.
Müüt nr. 3. Voodi tuleb korda teha, kohe pärast üles tõusmist
Üks ilmselt lapsepõlvest pärit müüt – lapsevanemad sundisid lapsi kohe pärast üles tõusmist voodi korda tegema. Kuid asjatundja sõnul on soovitav teha hoopis vastupidi – oodata pärast tõusmist selle toiminguga vähemalt pool tundi.
„Põhjus on lihtne – meie voodipesus võib olla miljoneid nähtamatuid tolmulestasid. Nii et kui te panete pärast öist und alles sooja voodipesu kokku, ilma et see hästi tuulduks, siis on see tolmulestade jaoks suurepärane kasvulava. Parem on, kui te tuulutate kohe pärast tõusmist tuba, lasete voodipesul hingata ja panete voodipesu kokku alles tubli poole tunni pärast,” rääkis Ž. Ragele.
Müüt nr. 4. Villased tekid – ainult talveks.
Viimastel aastatel, kui suvi lööb kuumarekordeid, võib villase teki valimine soojal aastaajal olla keeruline. Ometi soovitab Ž. Ragele soojal aastaajal pöörata rohkem tähelepanu teki paksusele ja materjalile.
„Et soojal aastaajal korralikult välja magada, tuleb valida õigest materjalist voodipesu. Nagu ma varem mainisin, ei lase teil külmetada ega üle kuumeneda mitte teki paksus, vaid selle materjali omadused. Puuvill, vill või lina aurustavad suurepäraselt higi ning lasevad ka suvisel ajal rahulikult magada,“ ütles spetsialist.
Naise sõnul tuleb soojemal aastaajal soovitav valida looduslikust kiust valmistatud õhem tekk.
Müüt nr. 5. Pesta tuleb ainult voodipesu
Üks harjumustest, mida tuleks muuta, on see, et pesta tuleb mitte ainult tekikotte ja padjapüüre, vaid ei tohi unustada ka tekke ja patju.
„Tihti kohtame olukorda, kus voodipesu peseme sageli ja regulaarselt, kuid tekke-patju mitte. Näiteks, patju tuleks pesta vähemalt kaks või koguni kolm korda aastas. Higi imendub patja, sinna koguneb tolmu, mistõttu on oluline nõuetekohaselt hooldada ja pesta mitte ainult püüre, vaid ka patju,” rääkis naine.
Müüt nr. 6. Kõik tekid-padjad tuleb püüridese/kottidesse.
Tihti on inimestel raske ette kujutada voodipesu, mida ei ole linaga kaetud. See loob müüdi, et kogu voodipesu tuleb püüridese/kottidesse panna. Siiski soovitavad eksperdid looduslikust kiust voodipesu mitte üle tõmmata.
„Villaseid tekke ja patju ei ole soovitav kottidesse/püüridesse panna, sest katete kasutamine vähendab villa loomulikke omadusi – õhu läbilaskvust, niiskuse ja lõhnade imendumist ning aurumist. Kui kasutate villast voodipesu ilma kateteta, siis lasete sellel end kiiremini soojendada,” rääkis Ž. Ragele.
Naine väidab, et levinud on eksiarvamus, nagu oleks villast voodipesu raskem hooldada. Kui villast tekki kasutatakse ilma tekikotita, siis ei nõua see erilist hoolt, piisab, kui tuulutate seda sagedamini õues ning pesete ja puhastate vastavalt vajadusele.